Od uroczystej mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych oraz delegacji z miejscowych instytucji, rozpoczęto uroczystości związane z uczczeniem oraz oddaniem hołdu pamięci o powstańcach z terenu gminy oraz przybyłych żołnierzach wspierających działania powstańcze.

Ksiądz proboszcz Andrzej Szulc wygłosił ujmujące kazanie, przenoszące do wydarzeń tamtych, mroźnych dni sto lat temu. 11 stycznia roku 1919 był dniem bardzo mglistym. W dużym stopniu przyczyniło się to do tego, że jeden z patroli podążającym w kierunku Zbarzewa wpadł na niemiecką zasadzkę. Wrogi oddział ostrzelał naszych z karabinu ckm. Z grupy 10 osób, jeden poniósł śmierć na miejscu, a dwóch zostało rannych. Powstańcy chcąc zabrać poległego oraz rannych, otworzyli ogień z karabinów ręcznych i pod ich osłoną zaczęli odwrót. Niestety, wpadli w ręce Niemców, którzy zaczęli kolbami i łopatami dobijać grupę. Czterech zdołało się ocalić. Słysząc odgłosy strzałów na pomoc przybył patrol z Jezierzyc Kościelnych, który przez nieznanie terenu również wpadł w ręce Niemców. Kazano im wykopać grób dla poległej szóstki oraz dla siebie, ponieważ skazani zostali na rozstrzelanie. Czterech ocalałych zaalarmowało oddział stacjonujący w Krzyżowcu. Ten ruszył z atakiem i po trudnej walce doprowadził do tego, że oddziały niemieckie wycofały się do Wschowy. 
Przywieziono ciała 6 zamordowanych. 

Ku pamięci tamtych wydarzeń złożono wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym we Włoszakowicach, a następnie udano się na miejsce zdarzeń z roku 1919, które opisane zostały powyżej. 
Kwiaty tam podobnie, jak we Włoszakowicach złożył Wójt Gminy Włoszakowice - Robert Kasperczak, razem z przewodniczącym i wice przewodniczącym Rady Gminy Włoszakowice: Kazimierzem Kurpiszem i Markiem Wąsowiczem oraz reszta przybyłych gości.

Pod pomnikiem poległych powstańców modlitwę rozpoczął ksiądz Robert Bach oraz zaapelował, iż wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana - musimy o nią dbać. 
Arkadiusz Szymczak przytoczył zebranym historię wydarzeń z tamtych dni, a na zakończenie wspólnie odśpiewano Rotę.